+48 12 312 51 87

Home » zasilacze UPS » Do czego służą zasilacze UPS?

Do czego służą zasilacze UPS?

Osoby niezaznajomione z technologią UPS mogą zastanawiać się po co jest potrzebne takie urządzenie i jakie daje możliwości. Postaram się w kilku zdaniach wyjaśnić, na czym polega użyteczność zasilaczy awaryjnych UPS i do czego najczęściej służą.

  • Zasilacze UPS są najczęściej używane w komputerach osobistych. Dzięki nim podczas braku prądu komputer będzie działał dodatkowe kilka minut. Możemy to wykorzystać aby zapisać wszystkie ważne dane i bezpiecznie wyłączyć komputer bez ryzyka uszkodzenia systemu czy utraty niezapisanego projektu nad którym pracujemy. Jest to najpopularniejsze wykorzystanie zasilaczy UPS w warunkach domowych i biurowych.
  • Kolejnym bardzo ważnym zastosowaniem zasilaczy UPS jest podtrzymanie zasilania monitoringu domu lub firmy gdy zabraknie prądu. Zasilacze UPS mogą utrzymać działanie monitoringu przez kilka godzin..
  • Popularne jest używanie zasilaczy UPS do podtrzymania prądu w pompach, kotłach i piecach CO. Do tego celu wykorzystuje się zasilacze UPS z wyższej półki cenowej.
  • Ponadto urządzenie UPS znajdują zastosowanie w wielu biurach. Tutaj można wykorzystać zasilacze UPS praktycznie do wszystkiego. Od wspomnianych wyżej komputerów po zaawansowane stacje obliczeniowe, serwery i podtrzymanie połączenia internetowego. Na szczególną uwagę zasługują serwery, ponieważ one obowiązkowo musza być wyposażone w zasilanie awaryjne. W przypadku dużych serwerowni zasilacze UPS są połączone z agregatami prądotwórczymi ponieważ ich zdolność podtrzymania napięcia jest ograniczona, a serwery nie mogą pozwolić sobie na przerwę w działaniu nawet podczas kilkugodzinnego braku prądu.
  • Zasilacze UPS są także stosowane w placówkach medycznych i szpitalach. Dzięki nim podtrzymuje się zasilanie urządzeń medycznych. W takich przypadkach, tak jak w przypadku serwerów, są one połączone z agregatami prądotwórczymi.

Większość zastosowań zasilaczy UPS jest związana z użytkowaniem komputerów. Jest to ich główne zastosowanie. Należy jednak dodać, że zasilacz UPS możemy wykorzystać praktycznie wszędzie, gdzie potrzebujemy niezawodności podczas braku prądu.